Kuchnia od lat kojarzona była głównie z miejscem przygotowywania posiłków przez nasze mamy czy babcie. Dziś jednak coraz częściej staje się także miejscem prężnie prosperującego życia towarzyskiego – to w kuchni często spotykamy się z przyjaciółmi i rodziną – nie tylko po to, by wspólnie pichcić, ale by również po prostu wspólnie pobyć.

Współczesne kuchnie nie są już byle jakie i urządzone niemal od niechcenia. Wręcz przeciwnie. Coraz częściej przypominają raczej wnętrza wyjątkowo gustowne i zaaranżowane z prawdziwą klasą. Jakie style dominują dziś w kuchniach Polaków?

Odpowiedź z pewnością nie będzie jednoznaczna, bo każdy ma prawo mieć zupełnie odrębny gust, a o nim się przecież nie dyskutuje. Nie zmienia to jednak postaci rzeczy i wielu inwestorów decyduje się dziś na kuchnię industrialną, w której królować będzie szkło, szafki nie będą zbyt ozdobne, a jedynie proste, a w całości wyposażenia meblowego nie będzie miejsca na niepotrzebne dodatki czy zbędne bibeloty. W tej prostocie bowiem ukryty jest zmysł i elegancja.

W minimalistycznie urządzonej kuchni dominować będą raczej meble jasne, klasyczne, uzupełnione elementami z metalu. Dziś nie stawia się już prawie wcale na całkowitą zabudowę kuchenną, aż do sufitu. Decyduje się raczej na rozwiązania wypośrodkowane.

Prawdziwym ukłonem w stronę tradycyjności i czasów naszych przodków, będzie styl rustykalny w kuchni. Na co tu się głównie stawia? Przede wszystkim na drewniane meble zakończone ciekawymi, ozdobnymi dekorami. Do tego blaty wykonuje się najczęściej z kafelków czy konglomeratów marmurowych, a całości dopełniają liczne bibeloty i akcesoria – w tym gliniane czy ceramiczne. Swojski klimat tworzy się więc niemal od niechcenia. I zostaje na długo.