Przyjęło się, że to głównie młodzi ludzie inwestują w nowoczesne aranżacje mieszkaniowe, zmieniają coś w dotychczas posiadanych i modyfikują wystrój swoich przestrzeni mieszkalnych. Jak się okazuje, nie jest to jednak regułą wiążącą. Przestrzenie kuchenne nierzadko bowiem mają być zaprojektowane tak, by cieszyć oko i stanowić przestrzeń maksymalnie funkcjonalną, stworzoną do codziennego użytku osób starszych. Czym wyróżnia się kuchnia zaprojektowana i wyposażona specjalnie z myślą o seniorach?

Tu króluje przede wszystkim oszczędność przestrzeni (ograniczonej niewielkim metrażem mieszkania) oraz formy. Starsi ludzie myśląc o komfortowo wyposażonej kuchni, mają na myśli raczej przestrzeń wypełnioną prostymi, funkcjonalnymi meblami, wyposażonymi w niezbędne akcesoria dla ogólnej wygody użytkowników. Tym samym pragną wyposażyć przestrzeń kuchenną tak, by zamieszkały w niej meble absolutnie niezastąpione, wcale nie dekoracyjne, a raczej oznaczające się prostotą kształtów i nieskomplikowaną, wcale nieszablonową, kolorystyką. W przypadku seniorów, kluczową rolę odgrywać mają meble wielofunkcyjne oraz systemy relingowe, pozwalające niejako uwolnić kuchenny blat od nadmiaru akcesoriów czy przyrządów dedykowanych kuchni właśnie.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, urządzając kuchnię dla seniora? Przede wszystkim należałoby postawić na solidne wykonanie mebli. Tego można być pewnym jedynie wówczas, gdy skorzystamy z oferty cenionych sklepów internetowych, proponujących dostęp do produktów z naprawdę wysokiej jakości materiałów. Najlepiej takich, które znajdują się na tej półce powyżej wysokości wzroku przeciętnego człowieka. Mówiąc o jakości materiałów, wskazać należy również na staranność i solidność wykonania. Tylko wówczas będzie można mówić o udanym zakupie na wiele lat satysfakcjonującego użytkowania. Niech moc dobrych mebli kuchennych będzie z nami – nie tylko z seniorami. Świadomość zmieniającej się postawy konsumentów jest co najmniej krzepiąca. I niech trwa!