Meble kuchenne to jedne z tych mebli domowych, których nie zmienia się zbyt często. Wiadomo – wiązałoby się to raczej z dużym nakładem finansowym i koniecznością zrobienia prawdziwej rewolucji w przestrzeni kuchennej. Dlatego też myśląc o zakupie mebli kuchennych warto zwrócić przede wszystkim uwagę na to, z jakiego rodzaju materiału będą one wykonane. Sam surowiec wykorzystany w procesie produkcji to jednak nie wszystko – tu równie ważną rolę odgrywa także dobre rozplanowanie funkcjonalności kolekcji meblowej dedykowanej naszej kuchni.

To, czego w meblach kuchennych nie widać na pierwszy rzut oka, to elementy korpusów szafek, które najczęściej wykonywane są z laminowanej płyty wiórowej. Elementy bardziej widoczne wykonywane są z kolei najczęściej z foliowanej płyty MDF bądź też fornirowanej płyty wiórowej. Największe znaczenie dla odbiorcy zewnętrznego jednak mają fronty szafek – tu wielu inwestorów decyduje się na wykorzystanie drewna, płyt drewnopochodnych oraz nieśmiertelnego i eleganckiego zarazem, szkła.

Wiadomo nie od dziś, że jednym z najbardziej trwałych, a przy tym wyjątkowo eleganckim surowcem pozostaje naturalne drewno. Jeśli o kreacje mebli kuchennych chodzi, najbardziej polecane jest rzecz jasna drewno dębu czy buku. Nieodmiennie jednak producenci meblowi wykorzystują w procesie produkcyjnym także drewno sosnowe, olchowe, jak również brzozowe. Aby jak najdłużej zachowane zostały pełne właściwości drewna, woskuje się je lub lakieruje. W przypadku drewna sosnowego wykorzystuje się również technikę bejcowania, by czynniki estetyczne mogły być zdecydowanie ładniejsze i bardziej atrakcyjne dla inwestora i kupca w jednym.

Jeśli jednak decydujemy się na zakup mebli kuchennych z płyty wiórowej musimy zdawać sobie sprawę z ogólnej, dużej kruchości tego materiału. Stąd też meble z płyty nie mogą mieć żadnych fantazyjnych kształtów i do wyboru pozostają jedynie najprostsze, najbardziej klasyczne bryły.

Płyta MDF z kolei twardością przypomina lite drewno. Może być pokryta różnorodnym materiałem, daje się łatwo formować i jest odporna na wilgoć. I jest dużo tańsza od drewna – dla wielu inwestorów to rozwiązanie złotego środka.