Solidnie wykonane, wyjątkowo trwałe, mega estetyczne i bardzo praktyczne. Takie właśnie meble kuchenne marzą się każdemu, kto stoi przed wyzwaniem jak najbardziej efektownego i funkcjonalnego urządzenia własnej przestrzeni dedykowanej przygodom kulinarnym. Jak pokazuje praktyka jednak, warto znać kilka podstawowych zasad i wytycznych, by meble kuchenne w naszym domu cieszyć mogły oko i zapewniać pełną wygodę użytkowania.

Zacznijmy od blatów. Idealne meble kuchenne poszczycić się więc będą mogły blatami o określonej szerokości (w zasadzie: głębokości). Ta wynosić ma co najmniej 60 cm (rozwiązanie stosowane w standardzie), choć może być też większa. W przypadku blatów laminowanych osiągać może nawet wartość 120 cm.

Co dalej? Grubość blatu. Ta w dobrych meblach kuchennych oscylować ma w granicy 3,8 cm. Dlaczego aż tyle? Aby z powodzeniem i bez ryzyka zamontować można było niezastąpiony zlewozmywak czy płytę kuchenną. W przypadku, gdy decydujemy się na grubsze blaty, estetyka aranżacyjna naszej kuchni może na tym ucierpieć. Zbyt mocno przytłoczona przestrzeń nie będzie sprzyjać swobodnemu i niczym nieskrępowanemu gotowaniu – stąd też – w tym przypadku nie warto stawiać na nieszablonowe rozwiązania.

Co więcej? Istotnym wymiarem w każdej kuchni jest wysokość blatu. Ta optymalnie dopasowana być powinna do wzrostu domowników – ten jednak może być bardzo różny – wystarczy postawić obok najstarszego i najmłodszego członka rodziny, czyż nie? Według ogólnie przyjętych wytycznych jednak za najpopularniejszy wybór w kwestii wysokości blatu kuchennego przyjmuje się wartość 85 lub 90 cm. Te właśnie wysokości pozwolą na komfortową pracę w kuchni i przygotowywanie samych smacznych i zdrowych posiłków – dla całej rodziny, rzecz jasna.

Meble kuchenne też warto wybierać z myślą nie tylko o sobie, ale wszystkich domownikach. Meble mają być trwałe, ładne i modne – choć tu tyle definicji mody i piękna być może, ile osób na świecie. To przecież co się komu podoba, to kwestia gustu. Często bardzo wysublimowanego zresztą.